22 kwietnia - Dzień Ziemi aktualizacja

| Opublikowane w: Aktualności
22 kwietnia - Dzień Ziemi aktualizacja

Ziemio bądź nam zdrową i ekologiczną!
Żyj bez śmieci i katastrof!
Miej czystą wodę, powietrze wolne od dymów i spalin.
Urzekaj pięknem pól, zielenią czystych lasów,
urodą gór, równin i wybrzeży mórz.
Szata roślinna niech zawsze podkreśla Twoją urodę
i będzie Ci ozdobą, a Twoja fauna raduje się spokojnym życiem.

Myślimy o Tobie Ziemio!

uczniowie i nauczyciele z ZSzP nr 3 w Chojnicach

Dzień Ziemi - konkursy

Z okazji Dnia Ziemi odbył się konkurs Wiosenne potyczki, którego tematem było stworzenie kalendarza ekologicznego. W konkursie wzięło udział 17 uczniów. Wszystkim bardzo gratulujemy, powstały wspaniałe prace!

Jury konkursu w składzie: A. Kabat, A. Krieger Bajerowska, B. Kolarzyk i A. Seregiet wyłoniła laureatów:

I miejsce MARIA WOŹNICZKA, 6b
II miejsce AMELIA KROPLEWSKA - HATTA, 7d i JAKUB SZCZESIAK, 7d
III miejsce WERONIKA GANCARZ, 8a i KINGA JANICKA, 8b

Z okazji Dnia Ziemi odbył się również szkolny konkurs z chemii nieorganicznej dla klas 7-8, który polegał na wykonaniu doświadczenia w domu, przesłaniu opisu doświadczenia i zdjęć dokumentujących pracę.

W konkursie wzięło udział 10 osób.
Komisja miała bardzo trudne zadanie, gdyż przesłane opisy oraz zdjęcia przedstawiały ogromne zaangażowanie uczestników oraz profesjonalizm.

Ostatecznie komisja w składzie: p. Agnieszka Kabat, p. Bernadeta Kolarzyk i p. Aldona Seregiet, wyłoniła zwycięzców:

1 miejsce: Nicola Szreder 8c oraz Emilian Gibowski, 8b
2 miejsce: Weronika Gancarz 8a oraz Jakub Szczesiak, 7d
3 miejsce: Amelia Kroplewska - Hatta 7d oraz Szymon Nartowski, 8b

GRATULUJEMY!

O problemach Ziemi w Dniu Ziemi!

W Polsce obchodzimy go corocznie od 1990 roku, a na świecie już od 1970. W tym dniu łączymy się z całym światem w obronie największego dobra, wspólnego domu całej ludzkości - planety Ziemi. Tegoroczne hasło brzmi: „Przywróć naszą Ziemię”.

Prawdopodobnie rzadko zastanawiamy się nad tym, ile mamy do zawdzięczenia naszej Ziemi. Bez lasów i bez tlenu nie moglibyśmy oddychać. Bez gleby nie moglibyśmy jeść.  Bez deszczu i rzek nie moglibyśmy pić. Na Ziemi możemy robić coś, czego nie moglibyśmy robić na innych planetach - możemy żyć. Ludzie, zwierzęta i drzewa oddychają tym samym powietrzem, żyją pod jednym niebem, ogrzewają ich promienie słońca i żywią się owocami tej samej Matki Ziemi.  Lecz nie wydaje  się, abyśmy bardzo troszczyli się o miejsce, które jest naszym domem.  Nie troszczymy się do  tego stopnia, że trzeba postawić pytanie: jak długo Ziemia będzie się jeszcze nadawała do  zamieszkiwania przez ludzi­­­­­­­­?

Jeśli ludzie na Ziemi nie zaczną działać szybko i zdecydowanie, przyszłość Ziemi

będzie zagrożona. Musimy uratować naszą planetę przed katastrofą.

Jak można to zrobić ? Obejrzyj !

Poniżej kilka linków , które pozwolą nam podszkolić się w tej umiejętności:

szkolni przyrodnicy