Żywa lekcja historii - poczet ważnych postaci z historii Polski

Żywa lekcja historii - poczet ważnych postaci z historii Polski

19 kwietnia 2023 roku nasza szkoła gościła w swoich progach Rycerzy z Zamku Gniew. Owi znamienici gawędziarze i propagatorzy wiedzy historycznej przybyli, aby przypomnieć uczniowskiej gawiedzi historię polskiego oręża i sylwetki znamienitych postaci z historii Polski oraz ich czasy.
Uczniowie odbyli atrakcyjną podróż poprzez wieki. Było to możliwe dzięki spektaklom historycznym z cyklu Żywa lekcja historii. Klasy IV – VI obejrzały przedstawienie dotyczące średniowiecza „Wojowie i rycerze za czasów Piastów”, w trakcie którego poznali drużynę książęcą Mieszka I i Bolesława Chrobrego, jej uzbrojenie i wartość. Sami doświadczyli też ciężaru kolczugi. Z Bolesławem Krzywoustym kojarzy się nam pierwszy opis pasowania na rycerza w państwie polskim, zatem dzieci skupiły się na poznaniu symboliki tej ważnej onegdaj ceremonii.
Uczniowie klas starszych natomiast skoncentrowali się na okresie od zaborów Polski, aż po 11 listopada 1918 roku, kiedy to nastały czasy marszałka Józefa Piłsudskiego. W ramach spektaklu pt. „Długi wiek XIX – ku niepodległej” poruszono tematykę powstań narodowowyzwoleńczych. Bogactwo strojów i uzbrojenia ułatwiła młodzieży określić charakter i różnice powstań listopadowego i styczniowego. Poznali rolę kosynierów i wojsk Księstwa Warszawskiego. W wędrówce przez lata spotkali szereg postaci historycznych, Tadeusza Kościuszkę, Napoleona Bonaparte, Józefa Wybickiego, Piotra Wysockiego oraz Józefa Piłsudskiego.
Dodatkową atrakcją było to, iż w role wielkich ludzi historii wcielili się nasi uczniowie  ... i uczennice.