Nasza szkoła

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Pamięci Kolejarzy Chojnickich w Chojnicach jest publiczną szkołą podstawową. Razem z Przedszkolem nr 3 w Chojnicach położonym przy ul. Młodzieżowej tworzy Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 3 w Chojnicach. W szkole  uczy się obecnie 732 uczniów w klasach I - VIII.

W roku 2019 ukończono gruntowny remont i rozbudowę pomieszczeń szkolnych, termomodernizacją budynków, a rewitalizacja obiektu nadała szkole nowe, wzorowane na przeszłych latach oblicze. Uczniowie korzystają z nowej, przestronnej stołówki Dzieci z klas I - III uczą się w nowych salach, w odrębnej, wydzielonej dla nich  części szkoły, przerwy między zajęciami spędzają z wychowawcą. Pory przerw ustalane są wg potrzeb dzieci.  W szkole funkcjonują klasy integracyjne, klasy sportowe. Uczniowie korzystają z bogatego zaplecza sportowego, są dowożone na zajęcia na pływalni.

Szkoła posiada tytuły „Szkoły z klasą” i „Szkoły przyjaznej uczniom z dysleksją” (4 certyfikaty), "Szkoły bez przemocy", jej uczniowie zdobyli miano "Uczniów z klasą" w ogólnopolskiej akcji pod patronatem "Gazety Wyborczej", biorą udział w konkursach przedmiotowych o zakresie ogólnopolskim i lokalnym, rozwijają także swoje zainteresowania i pasje na kołach przedmiotowych i sportowych organizowanych w szkole.

Do dyspozycji uczniów są

• dobrze wyposażone sale lekcyjne,
  • pracownie komputerowe,
  • sala gimnastyczna,
  • sala gimnastyki korekcyjnej,
  • biblioteka, czytelnia, pracownia multimedialna z dostępem do Internetu,
  • świetlice dla młodszych i starszych uczniów, stołówka,
  • świetlica popołudniowa,
  • gabinety: psychologa, logopedy, pedagoga,
  • sala terapii zajęciowej,
  • sala terapii sensorycznej, sala zmysłów
  • sala do zajęć artystycznych
  • harcówka.

Przy szkole znajduje się

• boisko sportowe z trawiastą nawierzchnią,
  • teren rekreacyjny,
  • wygodne boisko z polbrukową nawierzchnią,  dzieci spędzają tu przerwy międzylekcyjne jeśli pozwala na to aura,
  • zieleniec szkolny z patio do zajęć na świeżym powietrzu,
  • nowoczesne boisko ze sztuczną murawą "Sępik",
  • plac zabaw "Radosna Szkoła"

Szkoła jest placówką dydaktyczno- wychowawczą, która wspomaga i ukierunkowuje wszechstronny rozwój uczniów zgodnie z ich potencjałem i możliwościami.  Dbamy zarówno o ucznia zdolnego, jak i o ucznia z trudnościami w nauce. Nasza szkoła jest bezpieczna i przyjazna uczniom. Od 2005 roku tworzymy klasy terapeutyczne dla dzieci z problemami dysleksji.  Z dziećmi pracuje zespół nauczycieli – terapeutów, socjoterapeutów, logopeda, psycholog, pedagog. Wiedza przekazywana jest nowoczesnymi technikami terapeutycznymi oraz metodami wspomagającymi.
Szkoła posiada również gabinety terapii zajęciowej dla uczniów z trudnościami  dydaktycznymi ze szczególnym uwzględnieniem dysleksji.

Przy naszej szkole od 2004 roku działa Oddział Terenowy nr 61 Polskiego Towarzystwa Dysleksji.

Rozwijamy zainteresowania uczniów na wszystkich poziomach poprzez koła

• polonistyczne,
  • matematyczne,
  • plastyczne,