Miejski Konkurs Wiedzy o Chojnicach i Regionie „Czy znasz swoje miasto?”

| Opublikowane w: Aktualności, Konkursy, Ogłoszenia
Miejski Konkurs Wiedzy o Chojnicach i Regionie „Czy znasz swoje miasto?”

Mamy to!

Po raz kolejny uczniowie SP nr 3 najlepsi w Miejskim Konkursie Wiedzy o Chojnicach i Regionie „Czy znasz swoje miasto?” Brawa dla Nataszy Piesik i Mateusza Budrycy z klasy 6a!

Organizatorami prestiżowego dla każdego młodego chojniczanina oraz jubileuszowego konkursu (20 lat od pierwszej edycji) były Szkoła Podstawowa nr 3 w Chojnicach, Muzeum Historyczno - Etnograficzne w Chojnicach oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach.

W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach w środę 17 maja 2023 roku odbył się 20. Miejski Konkurs Wiedzy o Chojnicach i Regionie „Czy znasz swoje miasto?”. Wzięło w nim udział 12 uczniów z sześciu chojnickich szkół podstawowych, którzy startowali w dwuosobowych drużynach.
Całość prowadził Piotr Skorupski, nauczyciel z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3, który jest organizatorem konkursu, a część merytoryczną przygotował Marcin Synak z Muzeum Historyczno-Etnograficznego im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach, które jest współorganizatorem. Współorganizatorem tej edycji była także Miejska Biblioteka Publiczna, nagrody ufundował też Urząd Miejski w Chojnicach.

Piotr Skorupski, witając uczestników, podkreślił, że to już 20. edycja konkursu „Czy znasz swoje miasto?”, którego pierwszą organizatorką była Maria Tysler z SP nr 5. Po 11 latach konkurs przejęła SP nr 3. Przez wiele lat odbywał się on w muzealnej Kurzej Stopie, a ostatnio w różnych miejscach w Chojnicach, nawiązując do miejskich rocznic. Na przykład ubiegłorocznej edycji (2022 rok) patronował Johann Daniel Titius, a w 2017 roku konkurs odbył się na terenie chojnickiego dworca z okazji jubileuszu 145-lecia kolei w Chojnicach!

Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym drużyny uzupełniały test z wiedzy o Chojnicach i regionie. Marcin Synak przestrzegał uczniów, że muszą być uważni, bo jest w nim kilka kruczków. Po rozwiązaniu testu reprezentacje wykonywały zadania w rejonie Starego Rynku. Tutaj ważna była nie tylko poprawność odpowiedzi, ale także czas, w którym wrócili do Czytelni. Jak podkreślił autor pytań, ta część wymagała także spostrzegawczości i matematyki. Gdy wszyscy ukończyli drugi etap, a organizatorzy podliczyli punkty, ogłoszone zostały wyniki. Zwycięska drużyna otrzymała dyplomy i nagrody, a dla pozostałych uczestników także były dyplomy i upominki. Marcin Synak omówił także pytania konkursowe i pochwalił uczniów, że posiadają większą wiedzę o naszym mieście od niejednych chojniczan i mogą być już dla nich przewodnikami.

Wyniki konkursu:
I miejsce: SP 3 – Mateusz B
udryca i Natasza Piesik
II miejsce: Katolicka SP – Joanna Stachlewicz i Joanna Niciejewska
III miejsce: SP 7 – Marceli Malinowski i Szymon Szarmach
IV miejsce: SP 1 – Martyna Narloch i Julia Rakowska
V miejsce: SP 8 – Olaf Wiśniewski i Kacper Szczodrowski
VI miejsce: SP 5 – Zuzanna Hope i Maja Pestka

Nagrody wręczali w imieniu organizatorów Piotr Skorupski i Marcin Synak oraz Anna Lipińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

( tekst Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach)

link do artykułu i fotoreportażu na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach