Dla Niepodległej

| Opublikowane w: Aktualności, Laboratoria przyszłości, Ogłoszenia
Dla Niepodległej

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości zgromadziliśmy się w sali gimnastycznej, aby wspólnie, w podniosłej atmosferze uczcić 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasze spotkanie przepełnione było radością i patriotyzmem. Podkreśliliśmy ów nastrój strojami w narodowych barwach, przypiętymi na piersiach emblematami i kotylionami, które sami wykonaliśmy. Pięknie stanęliśmy do zaśpiewania Mazurka Dąbrowskiego, z dumą, z radością, bo to nasze święto! Młodsi uczniowie ochoczo wyśpiewali wszystkie 4 zwrotki hymnu, a jego refren w ich wykonaniu wybrzmiał szczególnie donośnie. (Brawo maluchy!) Starsi uczniowie też spisali się na medal! Ojczyzna wszak w sercach się zaczyna, chciejmy tylko, by z jej obrazu, z jej historii być dumni. Nam się to udało! Wyraziły to świetnie śpiewające Sówki, czyli dzieci z oddziału przedszkolnego SP3, rozśpiewany chór szkolny Do – Re – Mi oraz w występie solowym Ania Skorupska wykonująca piosenkę „Pąki białych róż” i duet Nina Fierek i Nikola Helta z  klasy 4c w piosence „Niepodległa”. Z uwagą wysłuchaliśmy też deklamacji wiersza w wykonaniu Antka Trzebiatowskiego. Słowa strof Janusza Szczepkowskiego "Opowiedz nam ojczyzno" przepełnione patriotycznym wyrazem szczególnie poruszały wypowiadane uroczyście ze sceny. Świetnie w rolach konferansjerów zaprezentowali się też Mateusz Budryca i Adam Januszewski, chłopcom udało się doskonale spoić w jedno wszystkie zaprezentowane utwory muzyczne i słowa oraz wzorowo wyrazić ich patriotyczny i dziejowy przekaz.

Nasze patriotyczne spotkanie uzupełniły też animacje „Kasztanka” i ”Gra o niepodległość” udostępnione w sieci przez IPN, a zaprezentowane dzięki staraniom pana Piotra Skorupskiego. Dziękujemy, to była wspaniała lekcja historii, która podana w bardzo przystępny sposób jeszcze długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy też panu Łukaszowi Masiakowi, Przewodniczącemu Rady Rodziców oraz Dyrektorowi Karolowi Kołyszko za pochlebne słowa o naszym dzisiejszym świętowaniu, występach, radości i woli bycia razem oraz okazywanej wzajemnie  akceptacji i tolerancji. Dorosłe pokolenie chociaż wskazuje nam, że świat jest coraz bardziej rozwinięty, nowoczesny, przypomina też, ze jest on nadal wielce niedoskonały i potrafi wzniecać walki i wojny. To jest złe. Wojna w Ukrainie trwa już tak długo, a my odczuwamy niepokój i ból, ponieważ znamy niepewność naszych ukraińskich kolegów, z którymi dzielimy często ławki szkolne. Ich pokolenie rośnie obok ojczystych stron, a dorośli współcześnie muszą walczyć o niepodległość … . To bolesne i bardzo porusza. Nas wszystkich.

I jeszcze słowo do Rodziców naszych uczniów, bo należy je wypowiedzieć. Możecie być dumni ze swoich pociech, zarówno tych występujących na scenie w sali gimnastycznej, jak i tych tworzących tu wdzięczną widownię. Dzisiaj wszyscy pokazali swoim zachowaniem, postawą, świętowaniem, radością ze wspólnej zabawy, że duma z przeszłych pokoleń, waga posiadania niepodległej ojczyzny jest dla nich bardzo ważna, kochają swoj kraj.

Szkoła do hymnu - film z uroczystości, nagrany przy użyciu sprzętu z programu laboratoria przyszłości.