Tu, teraz, dla Nas, jest Betlejem!

Tu, teraz, dla Nas, jest Betlejem!

Tu, teraz, dla nas, jest Betlejem.
Za sprawą harcerzy dotarło do naszej szkoły światełko pokoju. To wielki symbol. Jego przesłanie zaczyna się w Betlejem, mieście położonym obecnie w Autonomii Palestyńskiej, ziemi ogarniętej walkami. W Grocie Narodzenia Pańskiego płonie wieczny ogień. To właśnie od niego, co roku zapala się jedną świeczkę. Tak oto owe światło, symbol pokoju, zaczyna drogę, by obiec świat. Płomień niesiony jest przez skautów, harcerzy w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty. U nas, przy tym płomieniu, w sali gimnastycznej odbyła się premiera szkolnego przedstawienia jasełkowego przygotowana przez uczniów, tj. wszystkich którzy pragnęli pokazać się we wdzięcznej wspomnieniowej odsłonie bożonarodzeniowych wydarzeń.

Grupa teatralna „ Maskarada” miała wielu, ochotników  do swych szeregów i wszyscy  spisali się na medal oraz świetnie rozśpiewali się mając u boku chórzystów Do – Re – Mi. Przedstawienie osadzono we współczesnych, bliżej nieokreślonych  realiach, wyśpiewano nowe jasełkowe  utwory i kilka piosenek z kanonu kolęd. Było pięknie, anielsko, śpiewnie! Nie mogło się nie podobać! A widzów, słuchaczy było wielu, każdy poruszony, doceniający, dumny i wdzięczny za piękny występ.

Jasełka rozpoczęły nasze Anioły, to one nadały ton wyśpiewanym tekstom. Pięknie się przedstawiły, o ich stroje zadbali rodzice, prezentacja Aniołów bardzo się widowni podobała. Aż serca rosły! Wdzięczne Anioły dziarsko, z werwą już na początku jasełek wyraziły przesłanie przedstawienia: „zaśpiewamy kolędę Jezusowi dziś, niech kolęduje z nami cały świat!” I cały świat, ten mały, ten na widowni, ten rodzinny i nauczycielski dał się namówić taką zachętą do wspólnego przeżywania i śpiewania. Brawo Anioły, brawo widownia!

Pisząc o tegorocznych jasełkach, trzeba koniecznie wspomnieć o naszych „Małych Diabełkach” i „Biesach”. Tak przesympatycznych , urokliwych, dobrze ułożonych i pełnych rozbrajającej radości „Diablików”,  już dawno nasza szkolna scena nie gościła. Nasze Czarciki zdobyły serca widzów! Rewelacyjny występ!
Jak przekazy stare wskazują, wszyscy spotkali w stajence. Tak było i u nas. Dzieci  przyniosły Bożej Dziecinie wielki Order Uśmiechu, Policjant, Robotnik darowali swe nakrycia głowy pomagające w codziennej pracy. Lekarz, witaminy, nauczyciel, książkę. Ważne dary przypominające nasz byt. Monarchowie odwiedzeni od próżnej, a tak powszechnej  dziś kłótni, też się tam zjawili, już w zgodzie, podróżując do stajenki  wespół  jako Trzech zgodnych posłańców ze świata. Każdy z przybyłych życzył sobie i innym szczęścia, miłości, otuchy, pokoju na świecie, pokoju w rodzinach, życia bez głodu, niedostatku i samotności.  W nagrodę święta Rodzina pokazała ludziom Dziecinę. Św. Józef poważnie i z wdzięcznością za pokłon i jedność przybyłych. Maria uczyniła to nader nadobnie, w pięknym, urzekającym tańcu z małym Jezuskiem , w towarzystwie pląsających obok aniołów zaopatrzonych w jaśniejące lampiony - świece.

Dyrektor podziękował wszystkim aktorom i wokalistom za piękne przedstawienie, serdecznie podziękowania złożył też nauczycielom przedmiotów artystycznych i katechetom za pracę z zespołami uczniowskimi w przygotowaniach do jasełka. Na ręce pani Agnieszki Szynalewskiej przekazał słodkie upominki dla dzieci i zapowiedział niespodziankę … występ w tańcu średniowiecznym i pastorałkę w wykonaniu Stowarzyszenia Dworek Polski. Goście wystąpili w stosownych strojach i młodsi, i starsi, jeszcze bardziej potęgując świąteczny nastrój. Bardzo, bardzo dziękujemy za przygotowany dla nas występ. Ogromne brawa!

Po jasełkach wszyscy goście szkoły skorzystali z  zapowiedzianych przez Dyrektora atrakcji kiermaszu świątecznego przygotowanego w holu szkoły. Każdy mógł nabyć tu coś świątecznego. Ozdób choinkowych, wyrobów rękodzieła, słodkości, bibelotów świątecznych było co niemiara. Kawiarenka szkolna oferowała kawę, herbatę. Były też domowe wypieki przygotowane przez mamy uczniów. Swoją różnorodnością i apetycznością zachęcały do słodkich zakupów. Bardzo za słodkości dziękujemy!
Wśród odwiedzających kiermasz przygotowany przez nauczycieli zauważyć można było naszych wolontariuszy z puszkami kwestujących dla Zuzi z klasy pierwszej. Rodzice dziewczynki zbierają pieniądze na złożoną, kosztowną operację ratującą zdrowie córki. My pragniemy pomóc i wesprzeć tę akcję. Sama Zuzia już pięknie podziękowała za zbieranie datków swoim debiutem w jasełkowym przedstawieniu, jako uroczy, radosny, skory do wielu wyzwań szczęśliwy Anioł z chóru. Zuziu, brawo! Jesteśmy z Tobą!

Naszą relację jasełkową uzupełniamy fotografiami przygotowanymi przez panią Annę Czajkowską, która starała się utrwalić najważniejsze chwile na scenie jasełek oraz zobrazować przygotowane przez nauczycieli stoiska kiermaszowe. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii. Jedocześnie informujemy, że jasełka zostaną powtórzone w piątek dla wszystkich zespołów klasowych. Zapraszamy.