Tydzień Kultury Ukraińskiej, wydarzenia (wybór)

Tydzień Kultury Ukraińskiej, wydarzenia (wybór)

W dniach od 15 do 19 stycznia 2024 roku, trwał w naszej szkole Tydzień Kultury Ukraińskiej - obchodziliśmy go wielowymiarowo, bogato i radośnie, a swoją wiedzą i tradycjami chętnie dzielili się z nami uczniowie pochodzący z tego kraju.

Czytaliśmy książki w języku ukraińskim - dzięki współpracy  międzybibliotecznej można było wypożyczyć je z biblioteki szkolnej - słuchaliśmy piosenek ukraińskich, kosztowaliśmy narodowych przysmaków, poznaliśmy różne gry i zabawy ruchowe. Podczas zajęć religii dowiedzieliśmy się także sporo na temat wiary prawosławnej.

W akcje i działania szkolne bardzo czynnie włączyła się grupa przedszkolna Sówki, tworząc mapy, prace plastyczne, ucząc się hymnu ukraińskiego, tańcząc oraz grając w gry. Panie wychowawczynie zorganizowały również grupowy konkurs recytatorski “Dumkamy Lynu w Ukrainu” - zadaniem dzieci było wyrecytowanie przygotowanych wraz z rodzicami utworów. Poza tym przedszkolaki wraz z klasą 1b wysłuchały bajki w języku ukraińskim, dodatkowo pierwszoklasiści zgłębili także wiedzę na temat fauny i flory tego regionu

Klasa 3a dowiedziała się jakie w Ukrainie panują zwyczaje świąteczne i noworoczne. Illia z 6c przedstawił swoim rówieśnikom klasowym swoją ulubioną książkę, czytał także wraz z koleżanką Mają legendę pt. “Wars i Sawa” naprzemiennie w języku polskim i ukraińskim. Uczniowie klas 7b i 7c także zgłębiali legendy w języku ukraińskim - dotyczące założenia miasta Kijów. Natomiast klasa 4a poznała baśń ukraińską pt. “Rękawiczka”. Słowa ukraińskich dzieł literackich oraz utworów muzycznych płynęły również ze szkolnego radiowęzła podczas przerw lekcyjnych.Dzieci poznały ludowy taniec ukraiński Hopak, oglądały występy zespołów ludowych oraz rysowały stroje ludowe. Pojawiła się także zabawa w Eurowizję Junior Ukraina i wybór najlepszego przeboju na przełomie ostatnich sześciu lat.

Muzyka i taniec ludowy pojawiły się także w klasie 2d, której uczniowie nauczyli się śpiewać piosenkę w tym języku. Klasa 3c z kolei poznała zabawy ukraińskie takie jak: “Kozak”, “Zośka”, “Kółko i krzyżyk”.

Dzięki zaangażowaniu Samorządu Uczniowskiego wszyscy uczniowie szkoły mogli skosztować przepyszne wafle ukraińskie, stołówka szkolna natomiast zaserwowała wyborny barszcz ukraiński.

W akcję czynnie, chętnie i kreatywnie włączyli się nie tylko nauczyciele, ale także uczniowie, zwłaszcza pochodzący zza naszej wschodniej granicy.

Całość koordynowała p. M. Dąbkowska.