Tydzień Kultury Gruzińskiej 19-23 lutego 2024

Tydzień Kultury Gruzińskiej 19-23 lutego 2024

W związku z realizowanym w szkole programem pt. “Lubię siebie, szanuję innych. Akceptacja! Tolerancja!” w dniach od 19 do 23 lutego obchodziliśmy Tydzień Kultury Gruzińskiej. Do naszej szkoły uczęszcza rodzeństwo pochodzące z tego kraju: Mariami i Nikolodzi Maisuradze, bardzo zaangażowali się oni i włączyli w obchody tego tygodnia. Podczas uroczystości Drzwi Otwartych Szkoły,  wykonali w odpowiednich strojach tradycyjny taniec gruziński.

Dzięki nim także poprzez radiowęzeł uczniowie naszej szkoły mogli usłyszeć często używane zwroty w języku gruzińskim, przetłumaczone na język polski. Za pośrednictwem radiowęzła społeczność szkolna wysłuchała również słów hymnu gruzińskiego.

W obchody tygodnia kultury gruzińskiej włączyli się także aktywnie nauczyciele na swoich  zajęciach przedmiotowych.

Podczas lekcji religii uczniowie zapoznali się z historią patronki Gruzji, świętą Nino. To dzięki świętej Nino Gruzja dokonała chrystianizacji w roku 337. Święta Nino to święta kościoła katolickiego, ormiańskiego oraz prawosławnego.

Na lekcjach geografii dzieci przygotowały gazetkę ścienną o tematyce gruzińskiej. Oglądały też filmy edukacyjno - przyrodnicze: “Gruzja najpiękniejsze miejsca”, “10 najpiękniejszych miejsc w Gruzji”, a następnie w grupach wykonywały prace tematyczne.

Z kolei na zajęciach języka polskiego  uczniowie zapoznali się z literaturą i alfabetem gruzińskim.

W tygodniu gruzińskim nie próżnowały także Sówki - nasi najmłodsi uczniowie.   Poznali i wykonali flagę, dowiedzieli się gdzie ten piękny kraj leży i z czego jest słynny. Zaprosili też starszych kolegów z Gruzji aby poczytali dla nich bajkę oraz zatańczyli tradycyjny taniec gruziński.

W klasie 5c również sporo się działo - tydzień minął uczniom pod znakiem poznawania kultury, tradycji oraz niewątpliwie przepięknych krajobrazów i ciekawych miejsc w Gruzji. Uczniowie pod opieką wychowawcy na lekcji informatyki tworzyli ulotki promujące Gruzję, które zostały zaprezentowane na koniec lekcji.

Ciekawym doświadczeniem dla wszystkich uczniów i pracowników naszej szkoły było skosztowanie gruzińskiego przysmaku - chlebka lawasz - przygotowanego przez nasze niezawodne Panie Kucharki.

Taniec gruziński z udziałem rodzeństwa Nikolasa i Mariami Maisuradze dostępny dla wszystkich tutaj.

To był bardzo ciekawie spędzony tydzień!