Tydzień Kultury Portugalskiej

Tydzień Kultury Portugalskiej

W ciągu minionego tygodnia (18.03.2024 r. - 22.03.2024r.)  nasi uczniowie zapoznali się z kulturą kolejnego już kraju w ramach realizowanego w szkole programu “Lubię siebie, szanuję innych. Akceptacja! Tolerancja!”. O wielu ciekawostkach na temat Portugalii opowiadała swoim rówieśnikom nasza uczennica - Nadia Tuszyńska-Pereira- pochodząca z tego kraju.

W Portugalii uczniowie zaczynają edukację w wieku 6 lat. Pierwszy etap trwa od klasy 1 do 4, następnie klasy 5-6 oraz trzeci ostatni etap od klasy 7 do 9-tej. Każdy rok szkolny podzielony jest na trzy semestry: zaczyna się w połowie września i trwa do końca czerwca. Uczniowie są zobligowani do przynoszenia obszernych wyprawek oraz wielu materiałów do recyklingu, z których wykonują różne prace plastyczno-techniczne. Lekcje w Portugalii zaczynają się codziennie o 9.00 i trwają do 15.00 (w klasach 1-4) dodatkowo w każdej klasie od 1- 4  oprócz nauczyciela wychowawcy jest nauczyciel do pomocy.

Podczas tygodnia kultury portugalskiej uczniowie słuchali na przerwach lekcyjnych muzyki pochodzącej z tego kraju poprzez radiowęzeł szkolny, zaś stołówka szkolna częstowała  przysmakiem portugalskim: tostami z marmoladą, które bardzo wszystkim smakowały!

Dużo działo się także podczas zajęć lekcyjnych.

Uczniowie zostali zapoznani z systemem edukacji wczesnoszkolnej w Portugalii, dowiedzieli się czym się różni szkoła polska od szkoły portugalskiej.

Poza tym słuchali muzyki portugalskiej i piosenek artystów tej narodowości- bawiąc się w Eurowizję i przyznając punkty piosenkom, które najbardziej im się spodobały. Dzieci wykonywały także prace plastyczne z charakterystycznymi elementami portugalskimi np. kogutem. Zapoznali się również z sylwetkami wybitnych  osób np. Vasco da Gamy, Ferdynanda Magellana, Bartolomeu Dias czy Henryka Żeglarza (który nigdy nie żeglował ????) Cristiano Ronaldo czy Luisa Figo. Poznali też najważniejsze miasta Portugalii: Lizbonę, Faro czy Porto - z którego pochodzi nasza uczennica.

Na lekcjach języka angielskiego z kolei uczniowie poznali symbole Portugalii oraz słowa, zwroty i zdania w języku angielskim dotyczące tego pięknego kraju. Uczniowie dowiedzieli się wiele interesujących faktów o stolicy Portugalii czyli malowniczej Lizbonie. Z zaciekawieniem słuchali o słynnym portugalskim podróżniku i odkrywcy Vasco da Gamie oraz o słynnym lizbońskim moście, który nosi jego imię. Podziwiali również sportowe dokonania najsłynniejszego Portugalczyka dzisiejszych czasów - Christiano Ronaldo. Każdy uczeń wykonał na pamiątkę lekcji flagę Portugalii.

Natomiast podczas zajęć religii dzieci poznały historię Fatimy i trojga dzieci: Łucji, Franciszka i Hiacynty, którym objawiła się w tej miejscowosci, Maryja.

Dla całej społeczności szkolnej był to bardzo ciekawy i pouczający tydzień!