2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

| Opublikowane w: Aktualności, Ogłoszenia
2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Kwiecień jest miesiącem świadomości autyzmu. Z tej wyjątkowej okazji w naszej szkole zrobiło się niezwykle kolorowo. Barwą przewodnią był kolor niebieski – począwszy od motyli wykonanych przez dzieci, które zdobiły okna, sale i korytarze szkolne, po ubiór uczniów i nauczycieli.
W holu edukacji wczesnoszkolnej nauczania blokowego stanęły gazetki tematyczne informujące o niezwykłej codzienności osób z autyzmem. W pierwszych dniach kwietnia każdy z uczniów mógł zrobić sobie zdjęcie w symbolicznej fotobudce.
Po powrocie z przerwy świątecznej cała społeczność szkolna wspólnie świętowała obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który przypada 2 kwietnia. Z tej okazji uczniowie i nauczyciele klas integracyjnych otrzymali kolorowe balony, następnie zgromadzili się w sali gimnastycznej, gdzie utworzyli wielką, żywą żarówkę oraz znak nieskończoności.
Żarówka ma nam wszystkim przypominać, że na świecie z każdym dniem diagnozowanych jest coraz więcej osób ze spektrum autyzmu. Dzisiaj jest to już 1 na 100.
Znak nieskończoności jest wielobarwny jak tęcza. Symbol wskazuje, że spektrum autyzmu jest nieskończoną ilością wariantów rozwojowych, możliwości, potrzeb i wyzwań. Kolorystyka sugeruje, że nie ma dwóch identycznych osób w spektrum, a przy okazji każda z nich jest wyjątkowa.
Tego dnia wysłuchaliśmy również płynących ze szkolnego radiowęzła piosenek akcentujących obecność dzieci ze spektrum autyzmu wśród nas. W naszej szkole, w prawie każdej klasie integracyjnej jest uczeń czy uczennica w spektrum autyzmu.
Wszystkie nasze działania służą budowaniu wrażliwości społecznej, poczuciu empatii i zrozumienia wobec trudności napotykanych przez osoby ze spektrum autyzmu w życiu codziennym.
Mamy wielką nadzieję, że wszystkie podjęte przez nas działania przysłużyły się pogłębieniu wrażliwości i otwartości na osoby ze spektrum autyzmu. Chcemy być razem, nie obok!