Odkrycie w Dolinie Śmierci

| Opublikowane w: Aktualności
Odkrycie w Dolinie Śmierci

13 czerwca 2024 roku dla uczniów naszej szkoły w sali gimnastycznej odbyło się spotkanie z p. dr Dawidem Kobiałką z Uniwersytetu Łódzkiego, Katedra Archeologii Historycznej i Bronioznawstwa oraz p. prokuratorem z Instytutu Pamięci Narodowej Tomaszem Jankowskim dotyczące wykopalisk w Dolinie Śmierci. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas 5, 6, i 7, którzy z wielką uwagą i w skupieniu wysłuchali wystąpienia obu Panów. Składało się ono z dwóch części: prelekcji dotyczącej rysu historycznego i dotychczasowych pracach archeologicznych oraz filmów dokumentalnych.

Prace  w Dolinie Śmierci trwają od czerwca 2020 roku, w ich wyniku ujawniono ponad 600 zwłok ludzkich oraz blisko 4500 artefaktów należących zarówno do ofiar jak i oprawców. Są to m.in.: kolczyki, monety, zegarki, fragmenty obuwia skórzanego, medaliki, krzyżyki, scyzoryki, łuski od nabojów, obrączki ślubne. Na podstawie tych ostatnich udało się ustalić tożsamość niektórych ofiar. Wiadomo, że w Dolinie Śmierci zamordowani zostali  przedstawiciele szeroko rozumianej inteligencji: nauczyciele, urzędnicy, duchowni oraz osoby umysłowo chore przebywające w Krajowym Zakładzie Opieki Społecznej w Chojnicach (dzisiejsze Schronisko dla Nieletnich). Odnaleziono także fragmenty drewna służącego do palenia stosów - była to sosna zwyczajna- specjalnie w tym celu sprowadzona w miejsce zbrodni, ponieważ naturalnie nie występuje w tym regionie. Badania ujawniły też szczątki ludzkie - szkielety w stanie rozkładu naturalnego- osób doprowadzonych do Chojnic z zakładu w Bydgoszczy w styczniu 1945 r. Czaszki posiadają rany wlotowe i wylotowe, jednoznacznie świadczące o strzale  w głowę z bliskiej odległości.

Są to odkrycia na skalę światową, potwierdzające, że nie ma zbrodni doskonałej. Jak mówił podczas wykładu dr Kobiałka :”Kości ludzkie są jak książka, trzeba tylko umieć je odczytać”.

2 września w chojnickiej Bazylice odbędą się uroczystości pogrzebowe z udziałem władz państwowych. Szczątki ofiar zostaną złożone na Cmentarzu Ofiar Zbrodni Hitlerowskich. Więcej na ten temat można dowiedzieć się tu: Wiadomo już, jak będzie wyglądać pochówek szczątków ofiar II wojny światowej odnalezionych w Dolinie Śmierci - Chojnice24.pl oraz tu o prowadzonych badaniach: Archeologia Doliny Śmierci [rola wolontariuszy] | Odkrywca

Spotkanie zakończył p. dyrektor Karol Kołyszko, dziękując za występ i możliwość udziału w tym ważnym odkryciu oraz podsumowując informacje. Uczniowie opuszczali salę gimnastyczną w zamyśleniu z przeświadczeniem, że należy doceniać to co się ma na co dzień. Wojna to okrucieństwo. Ujawniona zbrodnia nigdy nie miała ujrzeć światła dziennego, dzięki wytężonej pracy wielu osób stało się jednak inaczej. Dziękujemy!