Bookcrossing

| Opublikowane w: Aktualności, Ogłoszenia
Bookcrossing

W bieżącym roku szkolnym 2018/2019 SP3 włączyła się w akcję bookcrossing, czyli wędrująca książka. Idea bookcrossingu narodziła się w Stanach Zjednoczonych na początku XXI wieku, polega na zostawieniu przeczytanych książek w miejscach publicznych, na specjalnie do celu przygotowanych regałach, półkach, stolikach. Każdy może książkę z takiego miejsca zabrać i po przeczytaniu znów „puścić ją w obieg”. Akcja ma na celu popularyzowanie czytelnictwa oraz stworzenie tzw. globalnej biblioteki funkcjonującej bez kart bibliotecznych itp. Każda książka oddana w ramach akcji zostanie zarejestrowana w bazie danych na stronie www.bookcrossing.pl i zostanie jej nadany specjalny numer BIP. Dzięki temu będzie można śledzić dalsze losy książki.

W SP3 regał bookcrossingu znajduje się przy sali numer 34 gdzie obecnie mieści się świetlica dla dzieci młodszych, pomysłodawczyniami akcji w szkole są: p. Joanna Orlikowska, p. Anna Czajkowska oraz p. Agnieszka  Szynalewska.

12 czerwca obchodzone jest Święto Wolnych Książek, tego dnia świętowaliśmy także w SP3. Z tej okazji szkołę odwiedziła p. Anetta Wielewska – bibliotekarka z filii w Chojnicach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej
w Gdańsku, która opowiedziała dzieciom z klas I – III o idei i założeniach bookcrossingu. Poza tym szkolny regał bookcrossingowy został zasilony o nowy tytuł: A. Bahdaj „Gdzie twój dom Telemachu?” - dar przekazany przez p. Anettę
w imieniu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku.

Następnie odbył się konkurs dla dzieci dotyczący znajomości różnorakich bajek i baśni. Mali czytelnicy wyszli z tej próby zwycięsko, prezentując wysoki poziom wiedzy w tej tematyce. Wszyscy uczniowie otrzymali upominki : książeczki „Europejskie podróże małe i duże” a także kolorowe długopisy ufundowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką oraz słodkości zakupione przez Radę Rodziców SP3.

Poza tym w ramach akcji dzieci tego dnia przynosiły  z domu swoje ulubione książeczki i wymieniały się nimi między sobą, poznając w ten sposób i rozwijając  swoje zainteresowania czytelnicze.