Matylda

| Opublikowane w: Aktualności, Konkursy
Matylda

FUNDACJA TWORZENIA I PROMOWANIA SZTUKI – ALEŻ GUSTAWIE!

Fundacja Tworzenia i Promowania Sztuki – ależ Gustawie! istnieje od 2011roku i podejmuje działania służące promowaniu szeroko rozumianej kultury szczególnie wśród osób mających do niej utrudniony dostęp. Docieramy z twórczymi działaniami do miejsc, gdzie odbiorcy najmniej się ich spodziewają np. klubokawiarnie, tramwaje, małe miejscowości.... Istotnym elementem naszych działań jest kształtowanie młodego odbiorcy i przygotowywanie go do odbioru sztuki.

MATYLDA

„Matylda” to główna bohaterka książki Roalda Dahl'a, o tym samym tytule. Dziewczynka, która zanim skończyła 3 lata nauczyła się sama czytać i dla której literatura stała się odskocznią od codzienności a jednocześnie inspiracją, jak sobie radzić z problemami.  Matyldę wędrującą samą z wózeczkiem wypełnionym książkami między domem a biblioteką, przenosimy w dzisiejsze czasy, chcemy stworzyć z niej "wzorzec do naśladowania" dla młodych czytelników. Ta mała bohaterka stała się dla nas inspiracją do stworzenia czytelniczego wydarzenia z elementami teatru i plastyki.

W ramach wydarzenia zostaną zorganizowane następujące działania:

- czytanie performatywne współczesnej, wartościowej literatury dziecięcej z wykorzystaniem elementów teatralnych, małych instrumentów, ​

- wystawa książek ​ dla dzieci i młodzieży,

- warsztaty ​- tworzenie opowieści z wykorzystaniem kostek opowieści ("story cubes"), ​

- warsztaty tworzenia własnej książki. Zadaniem dzieci i opiekunów będzie zapełnienie pustych poskładanych i zszytych kart tektury, stworzoną przez siebie treścią. ​Zostanie zaaranżowane krótkie spotkanie autorskie. Uczestnicy będą mogli opowiedzieć o stworzonym przez siebie dziele literackim, o inspiracjach, treści, doborze ilustracji…,

- atrakcje przygotowane przez poszczególne księgarnie.

Wydarzenie ma również na celu promowanie kameralnych księgarń zlokalizowanych w małych miejscowościach. Mając na uwadze trudności ekonomiczne małych księgarń chcielibyśmy, aby mogły one zaoferować swoim klientom coś więcej, niż codzienna sprzedaż książek, żeby mogły zaprosić do siebie, tych, którzy dotychczas nie odwiedzali księgarni, chcielibyśmy żeby czytelnicy mogli bliżej poznać księgarzy pracujących w ich miejscowościach.

Więcej szczegółów: www.alezgustawie.pl lub https://www.facebook.com/alezGustawie/

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Szczegółowy harmonogram wydarzeń:

26 października, godz.: 10:00 – 14:00

Księgarnia Skład Główny, Koluszki, ul. Brzezińska 21

Anna Zadęcka – Zięba

Prezes Zarządu Fundacji – ależ Gustawie!

e-mail: alezgustawie@gmail.com