WIZYTA STRAŻAKA W ŚWIETLICY

| Opublikowane w: Aktualności
WIZYTA STRAŻAKA W ŚWIETLICY

12 lutego 2020 gościem naszej świetlicy był strażak, p. Maciej Szrama, na co dzień pracujący w Państwowej Straży Pożarnej w Chojnicach. Nasz gość podzielił się z nami swoją pasją do zawodu oraz opowiedział o akcjach ratowniczych, w których uczestniczył. Przypomniał numery alarmowe 112 i 998 oraz wyjaśnił w jaki sposób zgłosić pożar lub inne zagrożenie. Pan Maciej przeprowadził pogadankę na temat czadu, który oszukuje zmysły, przypomniał objawy obecności tlenku węgla oraz objaśnił jakie czujki można zamontować, aby zmniejszyły ryzyko niebezpieczeństwa. Wychowankowie świetlicy mieli możliwość przyjrzenia się czujce wykrywającej tlenek węgla. Uczniowie bardzo chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami z własnego otoczenia domowego i posiadanej wiedzy z zakresu zagrożenia tlenkiem węgla zwyczajowo zwanego czadem i pożarem. W toku dyskusji przytaczali przykłady złych praktyk opałowych stosowanych w sezonie grzewczym, jak również niewłaściwego zabezpieczenia kotłowni i innych pomieszczeń w gospodarstwach domowych, podawali przykłady dobrych praktyk grzewczych i zabezpieczenia pomieszczeń mieszkalnych.

Wiedza teoretyczna i praktyczna przekazana uczniom z pewnością przyda się w życiu codziennym, gdyż dzięki temu można uratować ludzkie życie. Mamy nadzieję, że wizyta strażaka przybliżyła dzieciom choć trochę specyfikę tego zawodu. Kto wie, być może  w przyszłości któryś z wychowanków świetlicy również zostanie strażakiem. Na zakończenie wizyty zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie ze strażakiem.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy za spotkanie!