Sport to zdrowie

Sport to zdrowie

Drodzy uczniowie!

My nauczyciele wychowania fizycznego, w tym trudnym dla Was okresie nauki przez Internet, nie chcemy  obciążać Was zadaniami z wf. Chcemy jednak żebyście pamiętali, że ruch i aktywność fizyczna jest bardzo ważna i należy o niej pamiętać. Zwłaszcza teraz, kiedy siedzimy zamknięci w domach, nie możemy wyjść na plac zabaw, siłownie, spacer z kolegami.

Będziemy Was zachęcać i podpowiadać jak aktywnie spędzić czas nie wychodząc z domu. Postaramy się podsyłać Wam co jakiś czas ciekawe propozycje ćwiczeń, linki internetowe z ćwiczeniami oraz fimiki edukacyjne z  dziedziny sportu.

Pamiętajcie o Tym, żeby pod czas nauki robić sobie przerwy na ćwiczenia rozciągające, oddechowe.

Gimnastyka to doskonała terapia uspokajająca. W trakcie wysiłku twój organizm wytwarza endorfiny, które poprawiają samopoczucie i relaksują. Wystarczy dosłownie 5 minut, by uporać się ze zmęczeniem i stresem.

Ćwiczenia zrób po każdej godzinie pracy albo przynajmniej 2 razy dziennie. Tak jak Chińczycy, którzy na tyle docenili ich odprężające działanie, że wprowadzili w ciągu dnia pracy dwie obowiązkowe przerwy na gimnastykę. Dzięki takiemu relaksowi, znajdziesz siłę do dalszych obowiązków!.

Otwórzcie szeroko okna, przewietrzcie pomieszczenia w których siedzicie.

Ćwiczenia

Stajemy  w lekkim rozkroku. Ramiona wyciągamy Ćwiczenie nr 1 - Energiczne odprężenie

Stań prosto, stopy blisko siebie. Dłonie oprzyj na biodrach. Prawe kolano unieś jak najwyżej potrafisz, a następnie postaw stopę na podłodze. Teraz unieś w ten sam sposób lewe kolano, a potem postaw nogę na podłodze. W szybkim tempie powtórz ćwiczenie po 20 razy na każdą nogę. Chodzenie relaksuje mięśnie, dlatego zapewnia ich rozluźnienie, a w efekcie spadek poziomu stresu.

Ćwiczenie nr 2 - Szybki relaks

Siedząc prosto na krześle, powoli i ostrożnie wykonaj ciałem skręt w prawo, tak daleko jak możesz, próbując chwycić oparcie. Następnie powtórz tę czynność, wykonując skręt ciała w lewo. Wróć do pozycji wyjściowej i rozluźnij się. Następnie powoli i spokojnie kręć głową w różne strony, głęboko przy tym oddychając. Wyciągnij ręce nad głowę tak, jakbyś wspinała się po drabinie. Wytrzymaj ok. 10 sekund.

Ćwiczenie nr 3 - Strząsanie napięcia

Stań prosto, ręce opuść wzdłuż tułowia. Zaciśnij pięści, podnieś barki i ramiona do góry, jednocześnie wciągając nosem powietrze. Zatrzymaj je na chwilę, po czym energicznie strząśnij ramiona w dół, jednocześnie rozluźniając pięści i wydychając głośno powietrze ustami. Powtórz ćwiczenie kilkakrotnie .

Kochani pamiętajcie o zdrowym trybie .  Odżywiajcie się zdrowo. Niech w waszej codziennej  diecie nie zabraknie owoców i warzyw. Pijcie co najmniej 4 szklanki wody dziennie. Wietrzcie wasze pokoje przed pracą, po pracy i co najważniejsze przed snem.

Trzymajcie się zdrowo. Pozdrawiamy serdecznie.

Wasi nauczyciele wf z Waszej TRÓJECZKI.

PS.

Dla relaksu pragniemy Was zachęcić do oglądania filmów o tematyce sportowej. Oto kilka tytułów, które dla Was przygotowałam. Może ktoś znajdzie coś dla siebie.

„Zwycięski gol”

Jeden z najlepszych filmów o piłce nożnej. Wspaniała opowieść o małym klubie piłkarskim, który pomimo tego że grają w nim sami amatorzy mierzy się z największymi szkockimi klubami piłkarskimi. Do tego wspaniała muzyka Marka Knopflera, dobra gra aktorska z Robertem Duvallem i Michaelem Keatonem oraz świetne sceny meczy piłkarskich, tylko potwierdzają że film jest najlepszy w swoim gatunku. Polecam wszystkim miłośnikom piłki nożnej.

„Obrót życia”

Film oparty na faktach. Nastoletnia gimnastyczka, Ariana Berlin (Ana Golja), wyrusza na zawody krajowe. W trakcie podróży ulega wypadkowi samochodowemu, przez który postanawia nie uprawiać nigdy więcej gimnastyki. Po pewnym czasie, gdy zapisuje się na lekcje hip-hopu, jej życie się odmienia.

„Billy Elliot”

Pochodzący z górniczej rodziny jedenastoletni Billy, na przekór ojcu, który wróży mu karierę bokserską, pragnie zostać tancerzem Królewskiej Akademii Tańca.

Miłego oglądania ;)