Archeologia Doliny Śmierci

| Opublikowane w: Aktualności
Archeologia Doliny Śmierci


W połowie września br. reprezentanci klas VII i VIII Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 3 w Chojnicach wysłuchali wykładu dr Dawida Kobiałki pt. „Diabeł pali tam złoto: archeologia Doliny Śmierci”. Nasi uczniowie dowiedzieli się, że po raz pierwszy od 75 lat grupa archeologów badała, co kryją tereny, na których podczas II wojny światowej doszło do masowych egzekucji na Polakach. To właśnie na polach igielskich  w 1939 r. rozstrzeliwano mieszkańców Chojnic i okolic. W wielu przypadkach lokalną inteligencję m.in. nauczycieli, duchownych, działaczy społecznych, polityków, studentów czy kupców.  Ciała wrzucano do okopów, które stanowiły formę masowego grobu. Także na początku 1945 roku Niemcy mieli zabić kilkuset Polaków a ich ciała spalić na terenie Doliny Śmierci.

Jak twierdzi dr Dawid Kobiałka Dolina Śmierci to nie tylko dzisiejsza łąka, gdzie rok rocznie odbywają się uroczystości religijno – patriotyczne z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej, ale wielki teren od oczyszczalni ścieków do mleczarni ! Egzekucji w czasie II wojny światowej dokonywano w kilku miejscach.

Uczniowie dowiedzieli się, że  badania archeologiczne w Dolinie Śmierci trwały od maja do sierpnia br.  Archeologom udało się zlokalizować miejsce egzekucji i pośmiertnego stosu, na którym Niemcy spalili swoje ofiary. Dotarli do znalezisk w postaci łusek, nabojów, rzeczy osobistych np. spinki do koszuli czy odznakę Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Ponadto odkryto również szczątki ludzkie.

Dr Dawid Kobiałka deklaruje, że w Dolinie Śmierci planuje się prowadzenie regularnych badań terenowych w najbliższej przyszłości.