Sprawozdanie z pleneru malarskiego w Funce

| Opublikowane w: Aktualności, Konkursy, Ogłoszenia
Sprawozdanie z pleneru malarskiego w Funce

Następstwem pleneru malarskiego w Funce zorganizowanego dla uzdolnionej młodzieży i    dzieci z chojnickich szkół jest wystawa poplenerowa na Starówce miasta Chojnice trwająca w dniach 27.10.2020 do 08.11.2020.   Natomiast wernisaż z najlepszymi pracami oraz wręczenie dyplomów dla Mistrzów pleneru odbędzie się w podziemiach kościoła gimnazjalnego 05.11.2020 (czwartek) o godz.13.00.

Organizatorami byli Urząd Miejski - Referat Kultury, Sportu, Rekreacji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.

 

W tegorocznej, już czwartej edycji wzięło udział 32 dzieci ze SP nr 1, SP nr 3, SP nr 5, SP nr 7, SP nr 8 oraz grupa uczestników nowo otwartej Pracowni Sztuki „Przy fosie”,

a także 5 opiekunów - nauczycieli plastyki z poszczególnych szkół.

 

W malowniczym, pełnym ciekawych motywów przyrodniczych krajobrazie, jakim charakteryzuje się Funka, pomimo nakazanego reżimu sanitarnego związanego z pandemią korona wirusa, młodzież oddawała się pasji tworzenia. Nie przeszkadzały trudy związane ze zmieniającą się aurą, wiatrem czy poranną wilgocią. Wszyscy wiedzieli, po co przyjechali na plener. A przyjechali po to, aby inspirować się pięknem i żywością natury i w jej bliskości namalować widoki pełne odcieni błękitu i rozlewającej się zieleni. To właśnie jesienna aura sprzyjała żywej lekcji plastyki, nauki obserwacji i wyrażania piękna pejzażu.

Praca plenerowa zakończyła się klasycznymi rozwiązaniami tematu krajobrazu a także bardzo śmiałymi, wręcz ekspresjonistycznymi wizjami natury.

 

Super Mistrzem pleneru Funka 2020 została uczennica SP nr 1 Maria Stacherska, która swoją pracą uzewnętrzniła ogromną pasję do twórczości, pracowitość  i otwartość na wiedzę z zakresu sztuki malowania. Mistrzem pleneru ze SP nr 3 została Marta Piekut z klasy VII c.

 

Plener zakończył się w blasku jesiennego słońca i szkoda, że trwał tak krótko.

Dar uczestnictwa w tym artystycznym wydarzeniu, pełnego twórczej pracy, emocji, codziennych zachwytów i rozmów o sztuce został dany przez Organizatorów, którzy wiedzą, że inwestycja w kulturę i sztukę jest dobrem, które zaowocuje tu i teraz, ale i w przyszłości. Bo dzięki takim akcjom, rozwijającym potrzebę obcowania z obrazem i wrażliwość na piękno, będziemy mieli coraz więcej świadomych odbiorców sztuki.

 

 

Z pozdrowieniami,

Nauczyciel plastyki,

Barbara Łącka