Dzień św. Mikołaja

| Opublikowane w: Aktualności
Dzień św. Mikołaja

Św. Mikołaj

Jego wizyty w szkole odbywają się corocznie, zawsze 6 grudnia (czasami tylko dzień po tej dacie, bo do odwiedzenia ma przecież wielu oczekujących na niego dzieci w różnych zakątkach świata). Witaliście go zawsze bardzo serdecznie, zazwyczaj ubrani w czerwone czapeczki i stroje w tym kolorze. Przybywał do naszej szkoły bardzo ochoczo, tym bardziej, że w szkole przygotowane dla św. Mikołaja  były tańce, piosenki, portrety i inne niespodzianki. Przynosił Wam słodkie upominki, zawsze wspomagany przez swoich przyjaciół. Dzisiaj ze względu na zamknięcie szkół spowodowane sytuacją pandemiczną w kraju św. Mikołaj pozdrawia Was wirtualnie na naszej stronie internetowej i zapewnia, że jest zdrowy, zna drogę do Waszych domów, gdzie uczycie się zdalnie, więc tylko sobie znanym sposobem zostawi tam małe słodkie co nieco. Ma przecież sojuszników w osobach waszych rodziców! My przekazujemy mikołajowe pozdrowienia i razem z nim życzymy naszym uczniom zdrowia, wspaniałych not zdobywanych podczas zdalnego nauczania oraz szybkiego powrotu do wychowawców, sal klasowych w szkole, świetlic, biblioteki.

Bardzo za Wami tęsknimy.

Jeśli chcecie poznać więcej wiadomości o patronie dnia 6 grudnia, znajdziecie je poniżej:

Św. Mikołaj z Miry, (znany jest również jako Mikołaj z Bari) to święty katolicki i prawosławny. Najstarsze informacje o nim pochodzą z VI wieku. Według średniowiecznych przekazów żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry w Licji, wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Znamy imiona jego rodziców -  Theophanes i Nonna.

Współczesne dzieci przyjmują, że ich patron od świątecznych prezentów mieszka w Finlandii, a dokładniej w jej północnej części tego raju -  Laponii. Tam mieści się Wioska świętego Mikołaja, w której Boże Narodzenie trwa cały rok! Mikołaj przyjmuje gości i odpowiada na listy. W Rovaniemi mieści się dom świętego Mikołaja, biuro oraz słynna poczta, w której pracują jego pomocnicy, elfy. Listy do świętego Mikołaja mogą wysyłać nie tylko dzieci, ale również dorośli.

Święty Mikołaj jest rekordzistą w liczbie otrzymywanej korespondencji. Na adres: Tähtikuja 1, Rovaniemi 96930 Arctic Circle w Laponii przychodzi ponad pół miliona listów rocznie! To miła tradycja, prawda. Dopowiadamy także , że listy do św. Mikołaja można przekazywać rodzicom, oni z pewnością was wyręczą w wysłaniu świątecznej przesyłki. Są niezawodni!