Wyspa zagadek

| Opublikowane w: Konkursy
Wyspa zagadek

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Chojnicach lubią bawić się wyobraźnią w konkursie „Wyspa Zagadek”.  Kolejny raz uczestniczyli i kolejny raz odnoszą sukces. Spośród wszystkich zgłoszonych prac, aż pięcioro dzieci przestąpiło progi krajowych finałów, które odbyły się w sobotę , 16 czerwca 2018r. w Gdyni.

Do 18. Ogólnopolskiego Konkursu Twórczego Używania Umysłu zakwalifikowali się następujący uczniowie: Anna Piesik, Jagoda Matthes, Martyna Majer, Adrian Jażdżewski i Kinga Janicka. Wszyscy oprócz Kingi Janickiej, która z ważnych powodów nie mogła pojechać, uzyskali tytuł FINALISTY. Konkurs prowadzony jest przez Stowarzyszenie Twórcze i Edukacyjne WYSPA i składa się z dwóch etapów.

W pierwszym etapie uczniowie musieli  odpowiedzieć  na następujące pytania:

 1. Kim jesteś? Spróbuj opisać siebie, podając kilka zdarzeń ze swojego życia, które będą Twoją odpowiedzią na to pytanie.
 2. Kiedy obie ręce muszą ze sobą współpracować?
  Czego nie jesteś w stanie zrobić tylko jedną ręką?
  Podaj kilkanaście przykładów ze swojego codziennego życia.
 3. Przeprowadź doświadczenie związane z napisaniem przynajmniej trzech pierwszych zdań swojej odpowiedzi na pierwsze pytanie konkursowe najpierw lewą ręką, a następnie prawą.
  Do pracy konkursowej dołącz oba zapisy.
  Opisz, jakie myśli przebiegały przez Twój umysł w trakcie tego doświadczenia oraz swoje spostrzeżenia po skończonym doświadczeniu.
 4. Jesteś samotnie jak Robinson Crusoe na wyspie.
  Obudziłeś się w środku nocy, bo usłyszałeś dziwne dźwięki, a jest tak ciemno, że nic nie widzisz. Co możesz zrobić, aby się dowiedzieć skąd te dźwięki pochodzą?
  Opisz swój sposób rozwiązania tej zagadki.
 5. Jak myślisz dlaczego człowiek ma dwie ręce?
 6. Napisz jak przebiegała Twoja praca nad zadaniami i jak doszło do napisania odpowiedzi.
  Jakie myśli i uczucia temu towarzyszyły?

Z niecierpliwością i nadzieją będziemy oczekiwać na wyniki, które będą ogłoszone we wrześniu. Może kolejny raz cieszyć się będziemy tytułem LAUREATA i główną nagrodą, czyli wyjazdem do szwedzkiego Ośrodka Doświadczeń i Kształcenia Twórczego Kreativum w Karlshamn.