Zdolni z Pomorza

| Opublikowane w: Aktualności, Konkursy kuratoryjne, Ogłoszenia
Zdolni z Pomorza

Wielkie gratulacje dla Krzysztofa Pestki, Matyldy Rodziewicz, Wiktora Wysockiego, Marianny Gibowskiej - uczniów klasy 8a, którzy zostali zakwalifikowaniu do projektu ZDOLNI Z POMORZA- powiat chojnicki.

W ramach projektu uczniowie mieli za zadanie wykonać projekt kwalifikacyjny na wybrany temat. Oto zakresy możliwych do zrealizowania w 2021 r. projektów z chemii:

a)Chemia w naszych domach (np. badanie odczynów różnych roztworów dostępnych w gospodarstwie domowym).
b)Wykrywanie obecności białek, węglowodanów w różnych produktach spożywczych (np. wykrywanie skrobi za pomocą jodyny w różnych produktach spożywczych).
c)Chemia na usługach człowieka (np. w jaki sposób przywrócić błysk/usunąć czarny nalot na srebrnej biżuterii).
d)Woda - bezcennym skarbem np.:
badanie stanu czystości wód,
badanie rozpuszczalności różnych substancji.
e)Badanie wpływu różnych czynników na szybkość reakcji (np. wpływ temperatury, rozdrobnienia na przebieg reakcji chemicznej).
f)Odsalanie wody morskiej (przeprowadzenie doświadczenia mającego na celu otrzymanie z wody morskiej wody zdatnej do picia).

We wrześniu przedstawiali rezultaty projektu przed komisją.

A dziś możemy im pogratulować i życzyć dalszych sukcesów CHEMICZNYCH!