Ukraino, jesteśmy z Tobą! Happening

Ukraino, jesteśmy z Tobą! Happening

Ukraino, jesteśmy z Tobą!

W siódmym dniu trwania działań wojennych w Ukrainie napadniętej przez Rosję liczna delegacja naszych uczniów z klas siódmych i ósmych wzięła udział w happeningu młodzieży chojnickiej. który odbył się na Starym Rynku w Chojnicach. Manifestowaliśmy nasze antywojenne nastawienie wobec wydarzeń jakie od 24 lutego 2022 roku mają miejsce w Ukrainie.

Nie chcemy wojny! Nie chcemy być świadkami tych tragicznych wydarzeń, gdy za naszą wschodnią granicą giną niewinni ludzie! Sprzeciwiamy się napaści na suwerenny, niepodległy kraj. Przeraża nas postawa agresorów i przejawy ludobójstwa. W naszej teraźniejszości zapisują się wydarzenia kroniki łamania praw ludzi do życia!

„Ukraińcy okazali się prawdziwymi bohaterami. Sam agresor nie spodziewał się tak silnego oporu. Żołnierze i cywile oddają swoje życie za ojczyznę i całą Europę” – oświadczyła w naszym imieniu przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego SP 3, Marianna Gibowska podczas wystąpienia na happeningu. O stanowczym potępieniu inwazji Rosji na suwerenne europejskie państwo wypowiedział się też pan Łukasz Masiak, przewodniczący Rady Rodziców SP nr 3 apelując o zatrzymanie piekła wojny .

Tekst wystąpienia przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego SP nr 3

24 lutego 2022 roku. Dzień, którego wydarzeń nikt się nie spodziewał. Dzień, w którym niepodległość Ukrainy stanęła pod znakiem zapytania. Wszyscy jesteśmy w szoku. Takiej agresji w stosunku do innego państwa nie było tak blisko polskich granic od 1945 roku. Ukraińcy okazali się prawdziwymi bohaterami. Sam agresor nie spodziewał się tak silnego oporu. Żołnierze i cywile oddają swoje życie za swoją ojczyznę i całą Europę. Ukraina stała się tarczą naszego kontynentu. Walczą również za nas, za nasze bezpieczeństwo. Płacą za to wysoką cenę. Ludzie muszą opuszczać w pośpiechu swoje domy, aby ratować życie swoje i swoich bliskich. Chcielibyśmy okazać im wsparcie. Robimy to. Od samego początku jesteśmy z Nimi. W tych trudnych dniach chcemy, żeby nasi ukraińscy sąsiedzi wiedzieli o naszym wsparciu i pomocy. My Polacy dobrze wiemy, czym jest wolność i suwerenność i jak bardzo trzeba ją cenić. Wierzymy, że gesty też mają znaczenie, ale Polska i Polacy pomagają nie tylko gestami. Od samego początku, od dnia, gdy Rosja zaatakowała suwerenną, a przede wszystkim nieagresywną Ukrainę, pomagamy. Szkoła Trójka również przyłączyła się do akcji. Wspieramy naszych Kolegów i Koleżanki z Ukrainy, którzy są częścią naszej uczniowskiej wspólnoty. Zbieramy pieniądze, wszystkie potrzebne rzeczy, bierzemy udział w demonstracjach i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby okazać solidarność naszym sąsiadom. Wszystkie zebrane dary zostały przekazane firmie Meblik, która dostarczy je za naszą wschodnią granicę. W imieniu szkoły bardzo dziękuję wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i darczyńcom za przekazanie rzeczy dla potrzebujących w Ukrainie. Myślami cały czas jesteśmy z Nimi. Chcielibyśmy, żeby wiedzieli o naszym wsparciu i pomocy. Robimy wszystko, by nasi Koledzy i Koleżanki z Ukrainy czuli się bezpiecznie w naszej szkole.

UKRAINO, JESTEŚMY Z TOBĄ!!!

Marianna Gibowska
Samorząd Uczniowski SP nr 3

Chojnice, 2 marca 2022 r.

APEL PRZECIW WOJNIE !

„Nigdy nie było dobrej wojny, ani złego pokoju”

Beniamin Franklin

Stanowczo potępiamy inwazję Rosji na suwerenne państwo Ukrainę !,

Z całą mocą ! apelujemy o zatrzymanie wojny !

Chojnice to miasto, w którym II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 r. około godz. 4:45 rano.

Ukraina to państwo, w którym wojna rozpoczęła się 24 lutego 2022 r. około godz. 4:45 rano.

Jako Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 3 w Chojnicach – mrożą nas następujące doniesienia mediów światowych, korespondentów wojennych:

"Miała na imię Polina. Uczyła się w 4. klasie szkoły nr 24 w Kijowie. Dziś rano (w sobotę) na ul. Telihy ją i jej rodziców rozstrzelała rosyjska dywersyjno-zwiadowcza grupa"

7-latka zginęła w ostrzale, drugie dziecko w stanie krytycznym”

„W ciągu 5 dni życie straciło co najmniej 16 dzieci, a 45 zostało rannych”

Uczcijmy minutą ciszy poległych w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę.

przewodniczący Rady Rodziców SP nr 3

Łukasz Masiak

Chojnice, 2 marca 2022 r.