Obchody Dnia Niepodległośći w naszej szkole

| Opublikowane w: Aktualności
Obchody Dnia Niepodległośći w naszej szkole

Tegoroczne obchody odzyskania przez Polskę niepodległości miały dla społeczności uczniowskiej Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 3 szczególny charakter. Szkoła na długo przed głównymi uroczystościami przybrała odświętny wygląd: na drzwiach sal lekcyjnych pojawiły się cytaty patriotyczne, w większości Józefa Piłsudskiego, ale również Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego czy Stanisława Wyspiańskiego. Przygotowano także wystawę fotografii z lat 1914 – 1918 zebranych na podstawie materiałów promocyjnych wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie.

Podczas apelu nastąpiło również uroczyste odsłonięcie banera, przygotowanego przy udziale p. Katarzyny Szczepańskiej, z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego wraz z jego mottem: „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”, który odtąd znajdzie swoje miejsce w sali historycznej.

Zresztą sam wielki przywódca Józef Piłsudski zaszczycił uczniów swoją obecnością – w jego postać wcielił się uczeń klasy VIII c Mikołaj Lica, w przedstawieniu przygotowanym przez klasy: VIII b, VIII c, VIII d, VIII e oraz V c  pod czujnym okiem pań: Elżbiety Koperskiej, Justyny Zielińskiej oraz Ewy Żurawskiej.

Punktualnie o godzinie 11:11 wspólnie odśpiewaliśmy hymn Polski, włączając się tym samym do  ogólnopolskiej akcji jednoczesnego śpiewania hymnu.

Apel stanowił podsumowanie wszystkich działań, licznych konkursów i projektów w jakich uczniowie brali udział. Był to m.in.:

- Szkolny konkurs na projekt plakatu z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości,

- Szkolny konkurs plastyczny „Polska moja ojczyzna” dla klas IV – VIII,

- Szkolny konkurs plastyczny „Polska moja ojczyzna” dla klas I – III,

- Konkurs recytatorski „Polska wierszem malowana” dla klas I – III,

- Konkurs recytatorski „Polska wierszem malowana” dla klas IV – VIII,

-„100 na 100” szkolny konkurs historyczno – informatyczny na stworzenie 100 sekundowego filmiku dotyczącego odzyskania przez Polskę niepodległości,

- Szkolny konkurs z wiedzy o II Rzeczypospolitej dla klas VIII,

- Szkolny konkurs literacki na wiersz o tematyce patriotycznej,

- Szkolne dyktando patriotyczne.

- 100 chronionych polskich  obiektów i obszarów przyrodniczych na 100 – lecie niepodległości Polski.

Koordynatorem wszystkich działań związanych ze Świętem Niepodległości był historyk – p. Piotr Skorupski.

Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Apel stał się doskonałą okazją do pożegnania przez dzieci, odchodząca na zasłużoną emeryturę p. dyrektor Grażynę Matthes. Każda klasa przygotowała dla zawsze uśmiechniętej i życzliwej p. dyrektor kartę z życzeniami: wzruszeniom i uściskom nie było końca!

Przedstawienie uczniów Sp nr 3 tutaj