XIX Miejski Konkurs z Wiedzy o Chojnicach

| Opublikowane w: Aktualności, Konkursy, Ogłoszenia
XIX Miejski Konkurs z Wiedzy o Chojnicach

XIX Miejski Konkurs z Wiedzy o Chojnicach

17 maja 2021 roku chojnicki Ratusz gościł młodzież, która może pochwalić się doskonałą wiedzą o naszym mieście, jego zabytkach, historii, zasłużonych chojniczanach . Wiedzę, bardzo dobre umiejętności jej wykorzystania w sprawnym w działaniu uczniowie sprawdzili w rozgrywkach finałowych XIX Miejskiego Konkursu Wiedzy o Chojnicach „Czy znasz swoje miasto? Organizatorami konkursu od wielu lat są Muzeum Historyczno –Etnograficzne w Chojnicach oraz Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 3 w Chojnicach. Nad uroczystym i atrakcyjnym dla młodzieży przebiegiem konkursu w bieżącym roku czuwali Marcin Synak, adiunkt Muzeum Historyczno – Etnograficznego w Chojnicach,  Przemysław Zientkowski, pełnomocnik Burmistrza Miasta Chojnice ds. rozwoju i współpracy naukowej oraz nauczyciele historii ZSz-P nr 3 w Chojnicach, Piotr Skorupski i Lucyna Bardelska.

Tegoroczny konkurs poświęcony był osobie osiemnastowiecznego chojniczanina, astronoma  - Johanna Daniela Titiusa z racji, iż Rada Miejska w Chojnicach uchwałą ogłosiła  rok 2022 w Chojnicach „Rokiem Johanna Daniela Titiusa” w 250-lecie ogłoszenia Reguły Titiusa – Bodego.

Johann Daniel Titius urodził się w 1729 r. w Chojnicach – w ówczesnych Prusach Królewskich. Był astronomem, fizykiem i biologiem, znanym przede wszystkim jako współtwórca reguły Titiusa-Bodego, dotyczącej średniej odległości planet w Układzie Słonecznym.

Jego sylwetkę i dokonania przedstawił młodzieży dr Przemysław Zientkowski. Tradycyjnie autorem arcyciekawych, nieszablonowych  zadań i wyzwań konkursowych był pan Marcin Synak.


Konkurs składał się  z dwóch części:

- bieg po mieście z zadaniami;

- test wiedzy o Chojnicach;

Fundatorzy nagród, Urząd Miasta Chojnice, Muzeum Historyczno - Etnograficzne, Zespół Szkolno Przedszkolny nr 3 przyczynili się do nagrodzenia  drużyn biorących udział w konkursie, w którym wzięły udział wszystkie chojnickie szkoły podstawowe

Wyniki rywalizacji:

I miejsce KSP; Maja Bluma i Antoni Galikowski

II miejsce SP 3; Matylda Rodziewicz i Wiktor Wysocki

II miejsce SP 1; Jaromir Wódzik i Adam Knitter

III miejsce SP 5; Zofia Bartkowska i Mateusz Jarzyna

IV miejsce SP 7; Szymon Szarmach, Marceli Malinowski

V miejsce SP 8; Natalia Kociuba i Szymon Miszke

Wszystkim uczniom bardzo gratulujemy osiągniętych wyników!