Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada – obchodzimy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości. W bieżącym roku mija 104 rocznica odzyskania suwerenności, niezależności, niezawisłości przez naszą ojczyznę.

W przeddzień święta o symbolicznej porze - 11 godz. 11 min. cała społeczność naszej szkoły stanęła do śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Było uroczyście, poważnie i głośno, bo hymn Polski szanujemy, znamy i śpiewamy!

Święto 11 listopada w naszej szkole, to też okazja zapoznania się z materiałami będącymi ciekawą, nieszablonową formą poznawania historii Polski. Obejrzeliśmy okolicznościowe prezentacje multimedialne. Przygotowali je uczniowie kl. 5a (Anna Skorupska, Antoni Trzebiatowski), 8b (Anna Mientka, Maja Szyca) pod bacznym okiem pana Piotra Skorupskiego. Pierwsza prezentacja przypomniała, iż przywrócenie polskiej państwowości po 123 latach zaborów było nie tylko wielkim przełomem, ale i potężnym wyzwaniem, któremu starały się podołać różne kręgi polskich polityków. Dziś uznaje się sześciu „ojców niepodległości” - liderów procesu budowania niezależnosci państwowej. Byli to Józef Piłsudski, Ignacy Daszyński, Roman Dmowski, Wojciech Korfanty, Ignacy Paderewski i Wincenty Witos. Reprezentowali oni różne opcje polityczne, mieli różne poglądy społeczne, byli różnych wyznań, ale byli zdolni działać razem dla wspólnego niepodległościowego celu.

W drugiej prezentacji Antoni Trzebiatowski wzorowo (Brawo!)  przedstawił fragmenty przemówień i wypowiedzi polityków – „ojców niepodległości” z czasów, kiedy nasza ojczyzna powstawała na nowo.

Obie prezentacje doskonale uzupełniała wystawa materiałów niepodległościowych eksponowana w głównym holu szkolnym i biało – czerwone elementy strojów, które założyliśmy w przededniu niepodległościowego święta. Święto podkreślały też wystroje naszych sal i korytarzy!

11 listopada 1918 r. to data symboliczna. Jak wspominał Józef Piłsudski – "Polska powstała do istnienia".

Dzień 11 listopada nie od razu stał się świętem narodowym. Stało się to dopiero w kwietniu 1937 roku. Nie przywrócono go też po 1945 roku. Wiele lat po drugiej wojnie światowej - w 1989 roku, dzień 11 listopada ponownie został ustanowiony świętem narodowym. I tak jest do dzisiaj.

1 prezentacja - OJCOWIE NIEPODLEGŁOŚCI

2 prezentacja - fragmenty wypowiedzi, przemówień polityków - "ojców niepodległości"