Laboratoria przyszłości

| Opublikowane w: Aktualności, Laboratoria przyszłości, Ogłoszenia
Laboratoria przyszłości

Szkoła Podstawowa nr 3 otrzymała dofinansowanie z rządowego programu „Laboratoria przyszłości”. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.

Dzięki temu projektowi uczniowie poznają robotykę, która łączy kilka dziedzin: programowanie, konstruowanie, sensorykę, automatykę, informatykę i mechanikę. Dziecko ma za zadanie skonstruować prostego robota, a potem za pomocą algorytmów, zaprogramować go tak, aby wykonywał określone czynności. To przede wszystkim kreatywna zabawa, która uczy logicznego myślenia, a ponadto pokazuje zależności między poszczególnymi działaniami. Robotyka uczy dzieci przez dobrą zabawę. Podczas zajęć nie ma poczucia, że są to lekcje, na których trzeba się mocno skupić. Każdy ruch wykonuje się wspólnie wraz z nauczycielem prowadzącym zajęcia, a także z osobami z grupy, dlatego robotyka w szkole podstawowej jest świetną zabawą, a do tego uczy umiejętności pracy w grupie. Do zajęć z robotyki używa się specjalnego rodzaju klocków i robotów (np. Skribot, Skrikit), które najpierw się buduje, a potem programuje, by chodziły, świeciły i wydawały dźwięki.

W skład pracowni wchodzą 24 okulary VR (wirtualnej rzeczywistości). Na tych okularach można przeprowadzać lekcje z 14 przedmiotów szkolnych. Mamy wykupioną licencję, w której znajduje się tysiąc tematów lekcyjnych.

Laboratoria Przyszłości to program Ministerstwa Edukacji Narodowej, który ma w bardzo radykalny sposób zmienić proces dydaktyczny wielu przedmiotów. Odchodzimy od nauczania teoretycznego do nauczania praktycznego, ze wszystkim co się z tym łączy, czyli nawet kwestią organizacji pracy.

Uczniowie będą mogli dzięki temu sprzętowi pracować w formie projektu nad zadaniami długofalowymi.