Dzień Ziemi

| Opublikowane w: Aktualności
Dzień Ziemi

Święto naszej planety jest obchodzone 22 kwietnia. Wydarzenie znane jest pod nazwą Światowy Dzień Ziemi lub Dzień Ziemi. Ta data ma przypominać wszystkim o tym, jak ważne jest promowanie postaw proekologicznych i ochrona środowiska.

Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku. Do jego organizacji przyczyniły się wydarzenia, które miały miejsce na początku 1969 roku, kiedy nieopodal plaży znajdującej się w Santa Barbara w Kalifornii doszło do wycieku ropy w skutek czego zginęło 10 tysięcy zwierząt.

Z okazji Dnia Ziemi przybliżamy kilka ciekawostek dotyczących naszej planety:

• Ponad 70% całej powierzchni Ziemi, zajmuje woda. Pozostały obszar to wyspy i kontynenty.
  • Według naukowców Ziemia istnieje od 4,6 miliarda lat.
  • Najwyższym punktem znajdującym się na Ziemi jest Mount Everest.
  • Najniższym punktem na Ziemi jest Rów Mariański.

Co szkodzi Ziemi?

• zmiany klimatyczne,
  • konsumpcjonizm,
  • coraz szybsza urbanizacja,
  • niedobór wody,
  • katastrofy ekologiczne.

Co może uratować Ziemię?

• zmiana środka transportu z samochodu na rower lub komunikacje miejską,
  • ograniczenie zużycia wody,
  • zrezygnowanie z kupowania produktów w plastikowych opakowaniach,
  • oszczędzanie prądu.

Jakie są skutki zmian klimatycznych?

• częstsze  susze i powodzie,
  • wzrost poziomu wód w morzach i oceanach,
  • częściej występujące ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak długotrwałe upały, gwałtowne opady deszczu,
  • topnienie lodowców,
  • zwiększona częstotliwość pożarów w lasach.

W HOLU KORYTARZA NA PARTERZE ZNAJDUJE SIĘ  GALERIA PRAC UCZNIÓW KLAS 5-8 Z OKAZJI DNIA ZIEMI. ZACHĘCAMY DO JEJ OBEJRZENIA I ZAMYŚLENIA…

Pamiętajmy, że każdy z Nas jest mieszkańcem Ziemi. Świat w którym żyjemy jest kruchy i podatny na działalność człowieka, dlatego warto pamiętać, że nasze działania i codzienne wybory mają ogromny wpływ na stan środowiska naturalnego.