Ferie zimowe 2021

| Opublikowane w: Aktualności, Ogłoszenia
Ferie zimowe 2021

Ferie zimowe to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską i zabawą na świeżym powietrzu. Ferie 2021 budzą wiele emocji i będą wyglądały zupełnie inaczej niż w ubiegłych latach .W tym roku szkolnym ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie  ma na celu istotnie zmniejszenie mobilności uczniów i ich rodzin w następnych kilkunastu tygodniach. Chodzi o to, aby w czasie ferii uczniowie pozostali blisko swoich rodzinnych miejscowości. Dzięki temu działaniu  będzie można znacząco wpłynąć na ograniczenie rozprzestrzeniania się COVID -19, a tym samym zmniejszenie ryzyka  zachorowania na  koronawirusa. Zdrowie i bezpieczeństwo uczniów oraz ich rodzin jest obecnie najważniejsze.

Tegoroczne ferie stoją pod znakiem obostrzeń i ograniczeń związanych z pandemią. Nie oznacza to jednak, że mają być nudne.

Możliwości, aby oderwać się od komputera i telewizora jest mnóstwo, zwłaszcza po zdalnym nauczaniu, kiedy organizm potrzebuje regeneracji i odpoczynku od niekorzystnego działania  urządzeń elektronicznych.

Poniżej lista propozycji, z których możecie skorzystać, liczymy tu też na Waszą kreatywność i na to, że dopiszecie do tej listy własne sprawdzone sposoby spędzania wolnego czasu :

–                    Poeksperymentuj z gotowaniem – Teraz masz trochę czasu – czemu właśnie nie wykorzystać go na przyrządzanie nowych potraw z produktów, które masz w domu?  Regularne posiłki są bardzo ważne, zwłaszcza w okresie narażenia na infekcję, tym bardziej więc ten sposób spędzania czasu jest pożądany.

–                     Słuchaj ulubionej muzyki, popijając herbatę – Pomyśl, że jest to czas tylko dla Ciebie, delektuj się tym, że nic nie musisz robić.

–                    Ćwicz regularnie – Wysiłek fizyczny w sposób zbawienny wpływa na nasze samopoczucie. Pamiętajmy, że w okresie pozostawania w domu warto wyznaczyć sobie konkretne godziny na ulubione ćwiczenia fizyczne, po nich bowiem będziemy czuć się jak nowonarodzeni. Każda aktywność i ruch wytwarza w organizmie hormony szczęścia i wprowadza w lepszy nastrój.

–                     Czytaj zaległe lektury – Jak pokazują badania, czytamy bardzo mało książek. Może to wynikać z różnych czynników: nie mamy czasu, jesteśmy zmęczeni, czasami zapominamy o tej formie spędzania czasu. Może właśnie w okresie teraz warto do niej wrócić?

–                    Oglądaj programy, które Cię relaksują – Telewizja to nie tylko wiadomości na temat tego, co się dzieje na świecie. To także różne ciekawe programy popularnonaukowe, historyczne, kulinarne czy komediowe. Może masz jakiś ulubiony film, którego dawno nie widziałeś i chętnie sobie przypomnisz?

–                    Pomyśl nad nowym hobby – Czas pozostawania w domu można również wykorzystać na zajęcie się czymś zupełnie nowym. Może od zawsze chcieliśmy nauczyć się nowego języka, podstaw programowania, lub origami? To jest właśnie dobry czas, żeby zacząć.

–                     Ozdób swój pokój. Zwykle nie mamy na to czasu, żeby własnoręcznie robić jakieś ozdoby. Może to jest moment aby to zrobić.

–                    Wykonaj telefon do bliskich. Telefon do babci, dziadka, kuzynostwa czy przyjaciół, może okazać się świetnym sposobem na nudę.

–                    Graj w gry planszowe, układaj puzzle. Gry planszowe są niezastąpionym sposobem na wspólną zabawę i integrację. Warto z półek odkurzyć również zapomniane puzzle, które poprzednim kiedyś dawały Wam mnóstwo radości.

–                    Wreszcie odpocznij – Zwykle narzekamy na brak czasu na relaks. Zostanie w domu jest więc idealnym momentem na chwilę dla siebie, zwłaszcza, że nigdzie się nie musisz spieszyć. Skup się więc na sobie i po prostu odpocznij.

–                    W miarę możliwości i zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami korzystajcie ze świeżego powietrza,

Niech ten wolny  czas dostarczy Wam niezapomnianych wrażeń. Odpoczywajcie i cieszcie się swobodą po trudach ciężkiej, kilkumiesięcznej pracy. Mamy nadzieję, że wrócicie zadowoleni, uśmiechnięci, wypoczęci, z nową energią do pracy w drugim semestrze.

 

Psycholog i pedagodzy szkolni