Żonkile, znaki pamięci, szacunku i nadziei.

| Opublikowane w: Aktualności, Ogłoszenia
Żonkile, znaki pamięci, szacunku i nadziei.

80 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Getto w czasie II wojny światowej było wydzieloną  dzielnicą Warszawy odgrodzoną wysokim murem od przyległych dzielnic miasta, stworzyli je hitlerowcy. To była dzielnica śmierci, piekło dla Żydów. Tu wcielano w życie hitlerowską misję unicestwiania narodu żydowskiego. Za przymusowy pobyt w getcie Żydzi płacili życiem, byli roztrzeliwani, umierali na ulicach z głodu i chorób. Wszyscy - Kobiety, mężczyźni, dzieci, starcy skazani byli na śmierć.
Powstanie w warszawskim getcie było pierwszą zorganizowaną zbrojną walką w miejskim terenie. Dotyczy to całej okupowanej przez hitlerowców Europy. Było aktem ogromnej desperacji, odwagi, bohaterstwa i woli przeciwstawienia się złu. Powstanie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Trwało do 16 maja 1943 roku. Powstańcy z getta nie mieli wystarczającej ilości broni, amunicji. W trwającej prawie miesiąc nierównej walce słabo uzbrojeni powstańcy stawili opór wyszkolonym żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa.  W tym czasie też ... Niemcy zrównali getto z ziemią paląc dom po domu, zabijając lub wywożąc ludzi do obozów koncentracyjnych na pewną śmierć ...

My uczciliśmy pamięć tych tragicznych wydarzeń.
Podobnie jak w roku ubiegłym nasza szkoła przystąpiła do akcji Żonkile upowszechnianej w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Przygotowaliśmy w szkole wystawę i gazetki przypominające o rocznicy wojennych wydarzeń. Dzięki panu Piotrowi Skorupskiemu w klasach V - VIII przeprowadzono zajęcia dotyczące 80 rocznicy powstania w getcie warszawskim w szerokim kontekście od przejęcia władzy w Niemczech przez Adolfa Hitlera, poprzez pierwsze prześladowania Żydów, wybuch wojny II światowej, niemiecką politykę okupacyjną, holokaust, obozy zagłady z wykorzystaniem autorskiej prezentacji multimedialnej. Ponadto uczniowie obejrzeli filmy przygotowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN "Nie było żadnej nadziei" i "Zdążyć przed  Panem Bogiem". Uczniowie zaznajomili się też z symboliką żonkili dla nas współczesnych. Żonkile to wiosenne kwiaty, które są też symbolem pamięci, szacunku i nadziei. Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przeżył likwidację getta i do końca życia, w każdą rocznicę Powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Kwiaty te składane były w hołdzie poległym żołnierzom i wymordowanym mieszkańcom getta. Żółte żonkile stały się znakiem zbiorowej pamięci o ofiarach wojny i nienawiści.