Temat. Dobrostan cyfrowy-cyberprofilaktyka

| Opublikowane w: Aktualności
Temat. Dobrostan cyfrowy-cyberprofilaktyka
Każdego dnia staramy się dbać o dobre samopoczucie i pozytywne emocje. Dążymy do wysokiego poziomu zadowolenia z życia. Wiele osób zapomina jednak o tym, że oprócz dobrostanu psychicznego, równie ważna jest też troska o… dobrostan cyfrowy.
Na lekcajach uczniowie naszej szkoły uświadomili sobie jak ważne jest zachowanie tej równowagi pomiędzy życiem offline a online dla naszego zdrowia psychicznego, emocjonalnego i fizycznego, naszej aktywności. Nadmierna ekspozycja na ekran może prowadzić do szeregu negatywnych skutków, takich jak izolacja społeczna, problemy ze snem, a nawet depresja.
Nasi uczniowie wiedzą w jaki sposób mogą kontrolować czas spędzony z telefonem, w ustawieniach w swoich urządzeń. Ustawienia cyfrowego dobrostanu posiada każdy telefon, to tam możemy sprawdzić ile czasu w ciągu dnia spędziliśmy z urządzeniem i dokonać analizy naszych działań. Jeżeli nie wystarczyło Wam czasu na jakieś zadanie w ciągu dnia to może dlatego, że urządzenie cyfrowe przejęło kontrolę nad Waszym czasem?
Po lekcjach chętni uczniowie nakręcili film na temat:" Jak można spędzać wolny czas bez nowych technologii". Wszyscy wspólnie ustalili zasady, które pozwolą wszystkim zachować równowagę pomiędzy światem cyfrowym a realnym:
1. **Ustal limity czasowe:** Określ maksymalny czas, jaki możesz spędzić online każdego dnia i postaraj się go przestrzegać.
2. **od ekranu:** Wprowadź regularne przerwy od korzystania z urządzeń elektronicznych. Planuj przerwy, aby dać swoim oczom i umysłowi odpocząć.
3. **Aktywność fizyczna:**
Znajdź czas na regularną aktywność fizyczną poza światem online. Spacer, jazda na rowerze lub trening fitness, rozgrywki sportowe, są świetnymi sposobami na złamanie rutyny ekranowej.
4. **Interakcje społeczne:** Nie zapominaj o znaczeniu prawdziwych, osobistych relacji. Umów się na spotkania ze znajomymi, rodziną i kolegami, aby spędzać czas bez korzystania z urządzeń elektronicznych.
5. **Rozwijaj swoje zainteresowania offline:** Skup się na rozwijaniu zainteresowań i pasji poza światem online. Czytanie książek, rysowanie, gotowanie czy nauka nowego hobby mogą być satysfakcjonującymi sposobami na spędzanie czasu.
Zachowanie równowagi między online a offline nie jest łatwe, ale jest kluczowym elementem zdrowego stylu życia w erze cyfrowej. Pamiętaj o konieczności świadomego zarządzania czasem spędzanym online, aby móc cieszyć się pełnią życia zarówno w świecie wirtualnym, jak i rzeczywistym. Każdy z nas jest przecież Panem swojego czasu, nie zatraćmy równowagi w wykorzystywaniu dostępnych dla nas urządzeń elektronicznych!